12. PRVI KADAR PROGRAM

 

PONEDELJAK / MONDAY 12. Novembar/12th November

10,00 am

KC I.N.SARAJEVO

KIDS FEST

 

Premijerno u Istočnom Sarajevu

Igrani film za djecu “Zlogonje”, Raško Miljković, 90’, 2018., Srbija

Premiere in East Sarajevo

Featured film for children „The Witch Hunters“, Raško Miljković, 90’, 2018, Serbia

11,30 am

KC I.N.SARAJEVO

KIDS FEST  Izbor animiranih filmova / Selection of animated films

14,00 / 2,0 pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

FILMSKA ŠKOLA PRVOG KADRA / RADIONICA ANIMIRANOG FILMA

FILM SCHOOL OF “FIRST FRAME” / ANIMATED MOVIE WORKSHOP

14,00/ 2,0pm

KC I.N.SARAJEVO

20 GODINE AKADEMIJE UMETNOSTI BANJA LUKA-LAUREAT 12. PRVOG KADRA

20TH ANNIVERSARY OF ACADEMY OF ART BANJA LUKA-LAUREAT OF THE FESTIVAL

PRINCEZA I POŠTAR/PRINCESS AND POSTigrani/short 12'21'', Dragan Radetić, RS/BiH

SA DVE NOGE U ZEMLJI/WITH TWO LEGS IN THE COUNTRYigrani/short, 32’10’’, Saša Hajduković, RS/BiH

KONSTRUKCIJA/ CONSTRUCTION  - igrani/short, 11’30’’, Tamara Kesić, RS/BiH

PRAZNOVANJE/Holidaying – dokumentarni/documentary, 13’30’’, Dajan Javorac, RS, BiH

NEKO OD NAS/SOME OF US – igrani/short, 09’02’’, Anja Kavić, RS, BiH

IMPERATIV/IMPERATIVEdokumentarni/documentary, 06’39’’, Jelena Ilić Todorović, RS, BiH

OJ, KRAJINO!/FRONTIER, BLOODY FRONTIER / – igrani/short, 28:20, Saša Karanović

18,00/6,00 pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

FILMSKA ŠKOLA PRVOG KADRA  /  RADIONICA ANIMIRANOG FILMA

FILM SCHOOL OF “FIRST FRAME”  /  ANIMATED MOVIE WORKSHOP

18,30/6,30pm

KC I.N.SARAJEVO

PRESS

19,00/7,00 pm

KC I.N.SARAJEVO

CEREMONIJA SVEČANOG OTVARANJA FESTIVALA

/ FESTIVAL OPENING CEREMONY

OTVARANJE IZLOŽBE FOTOGRAFIJA „Hrabre žene putuju kroz vreme“

OPENING OF THE EXHIBITION OF PHOTOGRAPHY “Brave Women Travel through Time”, Autorke/Authors: Aleksandra Jovanić, Čarna Mаnojlović

Baletni studio Art Corner/Ballet Studio Art Corner, Strauss Rsdetzky March, 

koreograf/ choreographer: Aleksandra Smiljanic

PREMIJERNO U REPUBLICI SRPSKOJ/PREMIERE IN REPUBLIC OF SRPSKA

Igrani film “GRANICE KIŠE”, rediteljI: Nikola Mijović, Vlastimir Sudar, 93’, 2018, Srbija, RS, CG

Gosti: Nedjeljko Milović, Ognjen Vujović

Featured film “Borders, Raindrops”, directed by: Nikola Mijović, Vlastimir Sudar, 93’, 2018, Serbia, RS, Montenegro, Guests: Nedjeljko MIlović, Ognjen Vujović

 

UTORAK / TUESDAY 13. November/13th November

10,00 am

KC I.N.SARAJEVO

KIDS FEST

 

Premijerno u Istočnom Sarajevu

Igrani film za djecu “Zlogonje”, Raško Miljković, 90’, 2018., Srbija

Premiere in East Sarajevo

Featured film for children „The Witch Hunters“, Raško Miljković, 90’, 2018, Serbia

10,00-14,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

FILMSKA ŠKOLA PRVOG KADRA  /  RADIONICA ANIMIRANOG FILMA

FILM SCHOOL OF “FIRST FRAME”  /  ANIMATED MOVIE WORKSHOP

11,30

KC I.N.SARAJEVO

ISTI/THE SAME, dokumentarni/documentary, Dejan Petrović, 17’, Srbija/Serbia, 2017.

YOU DIDN’T FORGET/NISI ZABORAVIO, kratki igrani/short film, Simon Intihar, 13’40’’, Slovenija/Slovenia, 2016.

TIMMY, kratki igrani/short film, Lyubo Yonchev, 15’, Bugarska/Bulgaria, 2018.

BARS, WALLS, dokumentarni/documentary, Sara Stijović, 12’, Crna Gora/Montenegro, 2018.

ROBBED SOUL/OPLJAČKANA DUŠA, kratki igrani/short film, August Adrian Braatz, 28’ 17’’, Slovenija/Slovenia, 2017.

ELODIE, kratki igrani/short film, Stephane Bouche, 6’, France, 2018.

GOOD SON, kratki igrani/short film, Pablo DE Vila, 1’, Spain, 2018.

12,00

KC I.N.SARAJEVO

PRESS

14,00/2,00pm

KC I.N.SARAJEVO

ENKEL, dokumentarni/documentary, Aleksandar Reljić, 82’15’’, Srbija/Serbia, 2018.

DODIR/TOUCH, kratki igrani/short film, Stojan Vujičić, 12’10’’, Republika Sjeverna Makedonija/Republic of Norhern Macedonia, 2017.

14,00/2,00 pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

KIDS FEST

 

Izbor animiranih filmova Međunarodnog festivala animiranog filma “Konstantinov zlatnik”, Niš, Srbija/ Selection of animated films of the International Animated Film Festival "Konstantin’s Gold", Nis Serbia

17,30/5,30 pm

KC I.N.SARAJEVO

IKEA for YU, dokumentarni/documentary, Marija Ratković Vidaković, Dinka Radonić, 52’, Hrvatska/Croatia

UVIK ISTO/ALWAYS THE SAME, dokumentarni/documentary, Slavica Šnur, 40’, Hrvatska/Croatia, 2018.

19,00/7,00 pm

KC I.N.SARAJEVO

NEPRILAGOĐENI, FILMSKI GROF/UNSUITABLE, FILM GROF, dokumentarni/documentary, Radoslav T.Stanišić, 46’, Crna Gora/Montenegro, 2018

REAL MAN DON’T CRY/PRAVI MUŠKARSCI NE PLAČU, kratki igrani/short film, Lucas Castan, 19’, Španija/Spain, 2017.

NUCLEAR SHADOWS/NUKLEARNE SJENKE, kratki igrani/short film, Marek Leszczewski, 15’, Poljska/Poland, 2017.

20,30/8,30 pm

KC I.N.SARAJEVO

VEČE LAUREATA/THE EVENING OF LAUREATE

Izbor filmova RTRS/Selected of the movies of Radio Television of Republic of Srpska

 

SRIJEDA/WEDNESDAY 14.Novembar/14th November

10,00-14,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

FILMSKA ŠKOLA PRVOG KADRA  /  RADIONICA ANIMIRANOG FILMA

FILM SCHOOL OF “FIRST FRAME”  /  ANIMATED MOVIE WORKSHOP

11,30 am

KC I.N.SARAJEVO

ČAROBNJAK IZ MUTNJA/WIZARD FROM MUTANJ, dokumentarni/documentary, Branko Lazić, 56’, RS/BiH, 2018.

CUCKOO/KUKAVICA, kratki igrani/short film, Hadži-Aleksandar Đurović, 17’33’’, Srbija/Serbia, 2017.

OBELEŽENI/MARKED, dokumentarni/documentary, Jovan Dopuđ, 10’47’’, Srbija/Serbia, 2018.

SOMEONE GOOD WILL FIND YOU, short film, Llelila Strogov, 8’40’’, SAD, 2016.

12,00

KC I.N.SARAJEVO

PRESS

14,00/2,00 pm

KC I.N.SARAJEVO

SARAJ’VO, dokumentarni/documentary, Mustafa Mustafić, 56’, BiH, 2017.

EIGHTDAY/OSMI DAN, kratki igrani/short film, Jasmin Pivić, 9’55’’, BiH, 2018.

TOMISLAV’S DIARY/TOMISLAVOV DNEVNIK, kratki igrani/short film, Vinko Laotović, 15’, BiH, 2018.

16,00/ 4,00 pm

KC I.N.SARAJEVO

SPECIJALNA PROJEKCIJA ZA KPZ KULA/SPECIAL PROJECTION FOR CCO KULA-

NON COMPETITION PROGRAM

17,00/5,00pm

KC I.N.SARAJEVO

EDUKATIVNI PROGRAM/EDUCATIONAL PROGRAM

DUGO PUTOVANJE U RAT/THE LONG ROAD TO WAR, dokumentarni/documentary, Miloš Škundrić, 117’, Srbija/Serbia, 2018.

19,00/7,00 pm

KC I.N.SARAJEVO

ČELIČNE RATNICE/IRON WARIORESSES, igrani film/featured movie, Jelena Mila, 78’, Srbija/Serbia, Švedska/Sweden, 2018.

20,30/8,30pm

KC I.N.SARAJEVO

KONCERT GRUPE “ATENTAT” "Good Morning Mr. Orwell"

 

ČETVRTAK/THURSDAY 15.November/15th November

11,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

OKUPIRANI BIOSKOP/OCCUPIED CINEMA, dokumentarni/documentary, Senka Domanović, 87’, Srbija/Serbia, 2018.

IKU MANIEVA, dokumentarni/documentary, Isaac Ruiz Gastellum, 7’30’’, Mexico/Meksiko, 2017.

108 UNKNOWN PEOPLE/108 NEPOZNATIH LJUDI, dokumentarni/documentary, Jeans Nagels, 9’50’’, Njemačka/Germany, 2016.

16,00/4,00 pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

4 GODINE U 10 MINUTA/4 YEARS IN 10 MINUTES, dokumentarni/documentary, Mladen Kovačević, 62’, Srbija/Serbia, 2018.

GREAT WALL OF CHINA/KINESKI ZID, kratki igrani/short film, Aleksandra Odić, 36’, Njemačka/Germany, 2017.

SVITANJE/SUNRISE, dokumentarni/documentary, Javier Extremera Rodriguez (Španija/Spain), 15’, Srbija/Serbia, 2017.

17,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

PRESS

18,00/6,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

PROMOCIJA FILMSKI ČASOPIS “FILAŽ”

PROMOTION FILM JOURNAL “FILAŽ”

Gosti/Guests: Srđan Savić, glavni i odgovorni urednik/editor Dejan Dabić, kritičar/critic

19,00/7,00 pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

DRUGA STRANA SVEGA/THE OTHER SIDE OF EVERYTHING, dokumentarni/documentary, Mila Turajlić, 104’, Srbija/Serbia, 2018.

CO-DRIVERS/SUVOZAČI, kratki igrani/short film, Ognjen Isailović, 20’, Srbija/Serbia, 2017.

 

PETAK/FRIDAY 16. Novembar/16th November

11,00 am

DOM OMLADINE ZVORNIK

THE NEW CHILDREN OF GOLZOW, dokumentarni/documentary,Simone Catharina Gaul, 88’, Njemačka/Germany, 2017.

KRATKI OBITELJSKI FILM/SHORT FAMILY MOVIE, dokumentarni/documentary, Igor Bežinović, 20’, Hrvatska/Croatia, 2016.

POSLJEDNJI ZAPIS LEONIDA ŠEJKE/LAST INSCRIPTION OF LEONID ŠEJKA, kratki igrani/short film, Zlatko Stojilović, 14’29’’, Srbija/Serbia, 2017.

12,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

PRESS

13,00/1,00 am

DOM OMLADINE ZVORNIK

KIDS FEST

Premijerno u Zvorniku - Igrani film za djecu “Zlogonje”, Raško Miljković, 90’, 2018., Srbija

Premiere in Zvornik - Featured film for children „The Witch Hunters“, Raško Miljković, 90’, 2018, Serbia

14,30/2,30pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

FILMSKA ŠKOLA PRVOG KADRA/FILM SCHOOL OF FIRST FARME  DokMasterKlas

"Umetnost dokumentarizma - Portret u dokumentarnom filmu"
predavač: Čarna Manojlović, filmska rediteljka

"Art of Documentary - Portrait in a Documentary" lecturer: Čarna Manojlović, film director

16,00/16,00pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

MAYSKAYA str, dokumentarni/documentary, Gabriel Tejedor, 69’, Švajcarska/Switzerland, 2017.

MARIJA/MARY, kratki igrani/short film, Juraj Primorac, 26’, Hrvatska/Croatia, 2018.

19,00/7,00pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

Igrani film “GRANICE KIŠE”, rediteljI: Nikola Mijović, Vlastimir Sudar, 93’, 2018, Srbija, RS, CG

Featured film “Borders, Raindrops”, directed by: Nikola Mijović, Vlastimir Sudar, 93’, 2018, Serbia, RS, Montenegro

 

SUBOTA/SATURDAY 17. Novembar/17th November

10,00 am

DOM OMLADINE ZVORNIK

ČUVARI/GUARDS, dokumentarni/documentary, Miljan Gogić, 41’, Srbija/Serbia, 2017.

ARE YOU VOLLEYBALL?!/JESTE LI VI ODBOJKAŠ?,  kratki igrani/short film, Mohammad Bakhsi, 15’ Iran, 2017.

FEBRUARY/FEBRUAR, kratki igrani/short film, Mlađen Minić, 19’55’’, Srbija/Serbia, 2017.

MUD FENCE, dokumentarni/documentary, Manuel Pasik, 23’, Argentina, 2017.

13,00/1,00pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

PORIV, dokumentarni/documentary, Dušan Golubović, 46’, Srbija/Serbia, 2018.

MOMSY/ MAJČI, dokumentarni/documentary, Josip Lukić, 51’, Hrvatska/Croatia, 2018.

15,00/3,00pm

DOM OMLADINE ZVORNIK

FAMILY LIFE/PORODIČNI ŽIVOT, dokumentarni/documentary, Rosa Hannah Ziegle, 97’, Njemačka/Germany, 2018.

17,00/5,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

ANATOMY OF A MIRACLE/ANATOMIJA ČUDA, dokumentarni/documentary, Allesandra Calesia, 93’, Francuska/France, 2017.

19,00/7,00

DOM OMLADINE ZVORNIK

 

SVEČANO ZATVARANJE FESTIVALA/CLOSING CEREMONY

Dodjela nagrada/Awarding prizes

Projekcija nagrađenih filmova/Projection of award-winning films

Etno sastav Katera, Istočno Sarajevo/Ethno Group “Katera”, East Sarajevo

 

Share this post
FaceBook  Twitter