AKTUELNO

11.PRVI KADAR AWARDS

11. International Film Festival “Prvi kadar-Pravi kadar”

06th – 110th November, 2017.

East Sarajevo, Republic of Srpska

Bosnia and Herzegovina

 

FESTIVAL AWARD:

1. GRAND PRIX “TOMBSTONE OF PRINCE PAVLE” FOR THE BEST MOVIE OF THE FESTIVAL

RUPA'S BOUTIQUE/ Rupin butik, Glória Halász, dokumentarni/documentary, 52', 2017, Mađarska/Hungary

Obrazloženje:

Kada žene žrtve nasilja životnim optimizmom pobeđuju stvarnost I ulivaju nadu u život.

2.  FILM CLAPBOARD FOR THE BEST STUDENT DOCUMENTARY MOVIE IN SELECTION “NEW VIEW”

       ZVUK LAMPAŠA/Sound of light, Anthonia Milcheva (Bulgaria), dokumentarni/documentary, 13', 2016, Srbija/Serbia

Explanation:

Escape from everyday life to the love of extinct trades.

3. FILM CLAPBOARD FOR THE BEST SHORT MOVIE IN SELECTION “KEY FOR THE MOVIE” It is awarded equally to films:

EPITAPH/Epitaf, Dušan Golubović, kratki igrani/short film, 11' , 2017, Srbija/Serbia

       PAPARUDA/Paparuda, Lucia Lupu, kratki igrani/short film, 14', 2016, Moldavija/Moldova

 

Explanation:

The award divides two films equally into the aesthetic values and the author's gift.

4. “STAMP OF PRINCE PAVLE” FOR THE BEST SHORT MOVIE IN SELECTION “SHORT STORIES”

FLUFFY/Flafi, Lee Filipovski, kratki igrani/short film, 24', 2016, Srbija/Serbia

Explanation:

A reflex metaphor of the time in which we live and a dilemma: to stay or to go, which breaks through the child's growing up.

5. “STAMP OF PRINCE PAVLE” FOR THE BEST DOCUMENTARY MOVIE IN SELECTION “IN FOCUS”

FLOTEL EUROPA/Flotel Europa, Vladimir Tomić, dokumentarni/documentary, 71', 2015, Danska/ Denmark, Srbija/Serbia

Explanation:

A Bible story woven from personal archival material of remarkable emotional charge.

6. “STAMP OF PRINCE PAVLE” FOR THE BEST DOCUMENTARY MOVIE IN SELECTION “EX YU IN FOCUS”

DVIJE ŠKOLE/Two Schools,  Srđan Šarenac, dokumentarni/documentary, 43', 2017, BiH/, Srbija/Hrvatska, BiH/Serbia/Croatia

Explanation:

The story of the Bosnian Gordian knot, which is in peace, is not resolved still.

 

7. SPECIAL AWARD OF THE JURY

THE FATHER'S LANGUAGE/Očev jezik, Christina Suks,  kratki igrani/short film, 15', 2016, Rumunija/Romania

Explanation:

Misunderstanding among family members in which father and daughter speak different languages and come from different nationalities.

8. SPECIAL AWARD OF THE JURY

SLATKO OD NIŠTA /In Praise of Nothing, Boris Mitić, dokumentarni/documentary, 78', 2017, Srbija/Hrvatska, Serbia/Croatia

Explanation:

         When nothing or anything is created from anything ... it is art

 

Jury:

Dragan Elčić, director, president, RS / BiH

Dana Dimitriu-Chelba, Member, Director of the Bucharest Film Festival, Romania

Dragan Marinković, pr and marketing manager, Yugoslav Film Archive, Serbia

AWARD "GOLDEN GRAIN" FOR BEST FILM AUDIENCE CHOICE-awarded Company “Zlatno zrno”

             “LICA LAFORE”, Denisa Bojića, koji je izazvao najviše emocija kod publike

 

      SPECIAL AWARD “GOLDEN BUTTERFLY”- awarded VIVA FILM FESTIVAL SARAJEVO according to the protocol on cooperation

PO SUNCU HODA/In Memory off, Stefan Krasić, kratki igrani/short film, 30', 2017, Srbija/Serbia

 

East Sarajevo, 10th November, 2017.                

11. PRVI KADAR SELECTION RESULTS

 

REZULTATI SELEKCIJE/SELECTION RESULTS

 

·         EX YU U FOKUSU/ EX YU IN FOCUS -Selection of documentary movies from Ex Yu

 

1. SLATKO OD NIŠTA /In Praise of Nothing, Boris Mitić, dokumentarni/documentary, 78', 2017, Srbija/Hrvatska, Serbia/Croatia

 

2. ZID SMRTI I TAKO TO/Wall of Death and All That, Mladen Kovačević, dokumentarni/documentary, 62', 2015, Srbija/Hrvatska, Serbia/Croatia

3.LICE LAFORE/ Faces of Lafora Disease, Denis Bojić, dokumentarni/documentary, 88', 2016, RS/BiH

4. JAUCI SA ZMIJANJA/The Roar of Zmijanje, Branko Lazić, dokumentarni/documentary, 12', 2016, RS/BiH,

5. S RUBA PAMETI//From the Edge of Sanity, Milana Majar, 26', 2017, RS/BiH

6. UPOZNAJTE TOMA LAHA/ Meet Tom Lah, Dejan Dabic, dokumentarno-igrani/ documentary-featured, 26', 2017, Srbija/Serbia

7. ČOVEK KOJI JE POJEO SEBE/ A man who ate himself, Igor M.Toholj, dokumentarni/documentary, 21', 2015, Srbija/Serbia

8. KUDA DALJE/ Turning Point, Jelena Radenović, dokumentarni/documentary, 58', 2015, Srbija/Serbia

9. GORA/Gora, Stefan Malešević, dokumentarni/documentary, 78', 2017, Srbija/Serbia

10. KINO OTOK/Islands of Forgotten Cinemas, Ivan Ramljak, dokumentarni/documentary, 35', 2016, Hrvatska/Croatia

11. DVIJE ŠKOLE/Two Schools,  Srđan Šarenac, dokumentarni/documentary, 43', 2017, BiH/, Srbija/Hrvatska, BiH/Serbia/Croatia

12. SAN O KRUGOVIMA/ Dream of Circles, Zoran Pavljašević, dokumentarni/documentary, 93', 2016, BiH

 

·         U FOKUSU/IN FOCUS- International selection of documentary movies

 

1. FLOTEL EUROPA/Flotel Europa, Vladimir Tomić, dokumentarni/documentary, 71', 2015, Danska/ Denmark

2. THE RETURN/ Povratak, Zahavi Sanjavi, dokumentarni/documentary, 54', 2016, Švedska/Sweden

3. THE UKRANIAN SHERIFFS/ Ukrajinski šerifi, Roman Bondarchuk, dokumentarni/documentary, 52', 2015, Ukrajina/Litvanija/Njemačka/Velika Britanija, Ukraina/Lithuanian/Germany/UK

4. RUPA'S BOUTIQUE/ Rupin butik, Glória Halász, dokumentarni/documentary, 52', 2017, Mađarska/Hungary

5. THE BEACH/ Plaža, Pedro Neves, dokumentarni/documentary, 22', 2016, Portugalija/Portugal

6. NOBODY DIES HERE/ Niko ne umire ovde, Simon Panay, dokumentarni/documentary, 23', 2016, Francuska/France

7. ISABELLA MORRA/Isabela Morra, Isabel Pagliai, dokumentarni/documentary, 22', 2015, Francuska/France

 

·         KRATKE PRIČE/SHORT STORIES-International selection of short movies

 

1. SISAK/ Sisak, Faraz Arif Ansari, kratki igrani/short film, 15', 2016-2017, Indija‚/India

 

2.  FLUFFY/Flafi, Lee Filipovski, kratki igrani/short film, 24', 2016, Srbija/Serbia

 

3. DODIR NA BOL/ Hadži-Aleksandar Đurović, kratki igrani/short film, 6', 2017, Srbija/Serbia

 

4. HALF A MAN/Pola čovjeka, Kristina Kumrić, kratki igrani/short film, 20', 2016, Hrvatska/Croatia

 

5. IN MY FATHER'S WORD/U očevim riječima, Christina Juks,  kratki igrani/short film, 15', 2016, Rumunija/Romania

 

6. THE OPERA SINGER/Operska pevačica, Steve Kahn, kratki igrani/short film, 3', 2016, SAD/USA

 

7. HOME/Dom, Daniel Mulloy, kratki igrani/short film, 19', 2016, Velika Britanija/UK

 

8. A WHOLE WORLD, /Cijeli svijet, Fabrice Bracq, kratki igrani/short film, 15', 2017, Francuska/France

 

9. EL INICIO DE FARBRIZIO /Fabricijev početak, Mariano Biasini, 17', 2015, Argentina

 

 

 

·         „KLJUČ ZA FILM“/KEY FOR MOVIE -International selection of student short movies

 

 

1. PO SUNCU HODA/In Memory off, Stefan Krasić, kratki igrani/short film, 30', 2017, Srbija/Serbia

 

2. NADŽIVETI KORNJAČU/To outlive turtle, Katarina Živanović, kratki igrani/short film, 17', 2016, RS/BiH

 

3. ŽIVOT PO MOSKRIJU/Life According to Moskri, Goran Nikolić, kratki igrani/short film, 28', 2017, Srbija/Serbia

 

4. EPITAPH/Epitaf, Dušan Golubović, kratki igrani/short film, 11' , 2017, Srbija/Serbia

 

5. PAPARUDA/Paparuda, Lucia Lupu, kratki igrani/short film, 14', 2016, Moldavija/Moldova

 

6. ZOO/Zoološki vrt, Ernest Lesmana, kratki igrani/short film, 13', 2016, SAD/USA

 

7. THE SLED/Sanke, Emanuela Ponzano, kratki igrani/short film, 19', 2016, Italija/Italy

 

8. GOLD/Zlato, Jakub Vano, kratki igrani/short film, 21', 2016, Češka/Czech

 

9. THE WINDOW/Prozor, Silnvia Perra,  kratki igrani/short film, 24', 2016, Italija/Italy

 

 

 

 

 

 

·         „NOVI POGLEDI“/NEW VIEWS-Internatonal selection of stident documentary

 

1. KORENI/The Roots, Anna Korzh (Ukraina), dokumentarni/documentary, 15', 2016, Srbija/Serbia

 

2. ZVUK LAMPAŠA/Sound of light, Anthonia Milcheva (Bulgaria), dokumentarni/documentary, 13', 2016, Srbija/Serbia

 

3. CYCOLOGIC/Biciklisti,  Emilia Stålhammar, dokumentarni/documentary, 15', 2016, Švedska/Sweden

 

4. SAFSTOR, Adam Diller, dokumentarni/documentary, 15', 2016, SAD/USA

 

5. HIDEAWAY/Skrivanje, Benjamin Rost, dokumentarni/documentary, 15', 2016, Njemačka/Germany

 

6. BLACK DOG/Crni pas, Tomas Faiman, dokumentarni/documentary, 15', 2016, Argentina/Paragvaj, Argentina/Paraguay

 

 

EDUKATIVNI PROGRAM/EDUCATIONAL PROGRAM-Non Competition Program

 

1. THE KINGDOM TOP, HISTORY OF THE SERBIAN CROWN/Kraljevski top, istorija srpske krune, Velimir Stojanović, istorijsko-dokumentarni/historical-documentary, 44', 2017, Srbija/Serbia

 

2. FORUM TEATAR, Živimo različitosti/ Forum Theater, We live differently, Bojan Tomić, 11', 2017, RS/BiH

 

 

 

 

 

 

Istočno Sarajevo/East Sarajevo, 19th October, 2017.

Art director and selctor

 

Aleksandra Mitrić-Štifanić, Film and TV producer                                                 

                                                                

 

 

 

 

 

RASPISAN KONKURS ZA 11. PRVI KADAR-PRAVI KADAR

11. MEĐUNARODNI FILMSKI FESTIVAL "PRVI KADAR-PRAVI KADAR" RASPISAO KONKURS ZA TAKMIČARSKI PROGRAM FESTIVALA

11. Međunarodni filmski festival „Prvi kadar“ raspisao je konkurs za takmičarski program festivala. Pravo učešća na festivalu imaju dokumentarni i kratki igrani filmovi, čija proizvodnja nije starija od dvije godine. Rok za prijavu je 01. maj, 2017. godine.

Filmovi će se takmičiti u 5 festivalskih selekcija:

•    „U fokusu“-  Međunarodna selekcija dokumentarnih filmova stranih autora, čija su filmska ostvarenja nagrađivana na svjetskim filmskim festivalima
•          „Eks JU u fokusu“- Regionalna selekcija dokumentarnih filmova autora sa eks JU prostora
•    „Kratke priče“- Međunarodna selekcija kratkih igranih filmova domaćih i stranih autora, čija su ostvarenja nagrađivana na svjetskim filmskim festivalima
•    „Ključ za film“- Međunarodna selekcija kratkih igranih filmova studenata filmskih akademija iz zemlje i svijeta
•    „Novi pogledi“- Međunarodna selekcija dokumentarnih filmova studenata filmskih akademija iz zemlje i svijeta

I ove godine autori će se takmičiti za prestižne festivalske nagrade: Filmska klapa, za filmove u studentskim selekcijama, Pečat „Kneza Pavla“, za ostale festivalske selekcije i Gran pri za najbolji film festivala.

Ovogodišnji festival će se održati od 05-10. novembra, 2017. godine pod motom „Prvi kadar-Pravi kadar“. Na taj način stavljamo fokus na izbor najboljih svjetskih dokumentarnih i kratkih igranih filmova, koje će publika ove godine imati priliku da vidi, ističući visok kvalitet festivalske selekcije, ali potvrđujući i značaj samog festivala u promociji pravih umjetničkih vrijednosti  filmske umjetnosti.

Pored bogatog takmičarskog programa, publika će i ove godine uživati u raznovrsnom pratećem programu festivala, u okviru koga će biti održana Radionica animiranog filma, edukativni program festivala, sa brojnim masterklas predavanjima, promocije, izložbe, projekcije igranih filmova iz regiona, promocije festivala iz okruženja, Veče laureata, Veče velikana, Dječiji filmski program KIDS Fest i specijalne filmske projekcije.
I ove godine očekuje se veliki broj gostiju, među kojima su značajni filmski stvaraoci i autori iz cijelog svijeta.

 

ZLATNI VITEZ U PRVOM KADRU

"`Zlatni vitez` u `Prvom kadru`" predstavlja nastavak dugogodišnje saradnje između Međunarodnog festivala "Zlatni vitez" iz Rusije i Međunarodnog filmskog festivala "Prvi kadar" iz Istočnog Sarajeva.

Umjetnički direktor "Prvog kadra" Aleksandra Mitrić Štifanić rekla je Srni da
ta saradnja traje već nekoliko godina, u okviru promocije najnagrađivanijih filmskih ostvarenja iz Rusije na jednom od najznačajnijih filmskih festivala u Republici Srpskoj - "Prvom kadru".

Štifanićeva je navela da će u okviru manifestacije biti prikazan izbor najboljih filmova jednog od najznačajnijih filmskih festivala iz Rusije - "Zlatni vitez" koji su osvojili prestižne filmske nagrade u 2015. i 2016. godini.

Predsjednik klubova "Zlatnog viteza", glumac i reditelj Aleksej Vasiljevič Safonov rekao je da mu je čast da prisustvuje večerašnjem otvaranju filmskog programa "`Zlatni vitez` u `Prvom kadru`" na kojem će biti prikazana i tri kratka igrana filma iz Moskve - "Bratstvo", "Lična stvar" i "Nenaučena lekcija 14/41".

"Ovi filmovi prikazuju borbu ljudi sa svojim strastima, grijesima i borbu protiv nasilja", naglasio je Vasiljevič Safonov, kome je večeras uručena "Filmska klapa", simbol Međunarodnog filmskog festivala "Prvi kadar".

On je rekao da film "Bratstvo", za koji scenario i režiju potpisuje Anastasija Galkina, govori o životu u Bogosloviji.

Prema njegovim riječima, film "Lična stvar", reditelja Andreja Nosakova, je priča o vojničkom iskušenju tokom izvršenja jednog vojnog zadatka. Ovaj film, u kojem glavnu ulogu tumači Andrej Ganičev, dobitnik je "Zlatnog viteza" u kategoriji kratki igrani film 2015.

Vasiljevič Safonov naveo je da igrani film "Nenaučena lekcija 14/41", dobitnik "Zlatnog viteza" 2016, u režiji Nine Vedmickaje, govori o prilikama u današnjoj Ukrajini. U filmu igraju Makar Pustoramov, Daniln Buličev i Jana Poplavskaja.

U ovkiru programa, najmlađa publika moći će da pogleda igrani film za djecu "Nebeska kamila", dobitnika "Srebrnog viteza" 2016, čiji scenario i režiju potpisuje Jurij Feting. Film će biti prikazan i u bioskopu "Multipleks" u Andrićgradu.

Manifestacija će biti završena 27. maja, prikazivanjem animiranog filma "Zastupnica" i dokumentarnog filma "Na kraju", rediteljke Ane Šišove, dobitnika "Zlatnog viteza" 2015.

Filmski program "`Zlatni vitez` u `Prvom kadru`" održava se pod pokroviteljstvom opštine Istočno Novo Sarajevo, a u organizaciji Produkcije "Prvi kadar".

 

Prvi kadar proba

Za probu

Potkategorije

Konkursi i aplikacije